۵ مرحله آسان برای تنظیم بودجه عروسی توسط خودتان

تنظیم بودجه عروسی کار آسانی نیست. عروسی شما به احتمال زیاد بزرگ‌ترین مهمانی است که تاکنون میزبانی خواهید کرد و گران‌ترین مهمانی نیز خواهد بود. اگر نگاهی به مراسم‌هایی که در حال حاضر انجام می‌شود اندازیم متوجه خواهیم شد که حداقل برای این میهمانی باید مبلغ بزرگی را کنار بگذارید.

می‌توان به صورت تقریبی گفت که نزدیک به ۲۰ درصد از زوج‌ها در ایران خود کل هزینه را تأمین می‌کنند، در حالی که باقی عروس و دامادها حداقل بخشی از مراسم را خودشان پرداخت می‌کنند. اما مشکل اینجاست: تقریبا نیمی از عروس و دامادها بیشتر از بودجه خرج می‌کنند. قبل از شروع خیال پردازی در مورد عروسی رویایی، رزرو تالارهای گران قیمت یا تلاش برای سپردن طراحی لباس به بهترین و گران قیمت‌ترین طراحان لباس عروس، مطمئن شوید که شما یکی از آن عروس و دامادهایی نیستید که بیشتر از بودجه خرج می‌کنند.

برای تنظیم بودجه عروسی، باید پول پس انداز کنید و در جمع آوری آن عزم خود را جزم کنید، یک لیست از مواردی که برای عروسی خود می‌خواهید تهیه کنید تا در طی مراحل برنامه ریزی در هزینه کردن زیاده روی نکنید، برای هزینه‌های غیر منتظره آماده شوید، همچنین اگر هزینه‌ها از بودجه کلی بیشتر شد، در کم کردن هزینه‌ها منطقی عمل کنید.

می‌دانیم انجام این پروسه کار سختی است، اما گذاشتن وقت و انرژی باعث می‌شود تا در آینده زندگی شادی داشته باشید (بدون بدهی عروسی). در این مقاله قصد داریم تا درباره نحوه تنظیم بودجه عروسی که می‌توانید با کمک آن روی برنامه خرج کنید، صحبت کنیم.

مرحله ۱: موجودی خود را محاسبه کنید

تنظیم بودجه عروسی

اینکه چقدر باید برای عروسی هزینه کنید، به طور مستقیم با سه منبع پول ارتباط دارد: پس انداز فردی خود شما به عنوان عروس و داماد؛ مبلغی که می‌توانید از درآمد فعلی خود جدا کنید؛ به علاوه هرگونه کمک از والدین یا عزیزان خود. در اینجا نحوه رسیدگی به هر یک از این منابع مالی آورده شده است:

پس انداز شما: این به سادگی چک کردن حساب بانکی شما نیست. در حالت ایده آل، شما و شریک زندگی‌تان هرکدام سه ماه از هزینه‌های زندگی در صورت از دست دادن شغل یا هزینه‌های سلامتی را باید برای خود کنار بگذارید. مبلغ اضطراری را از کل موجودی خود در بانک کم کنید و این پس انداز شما است که می‌تواند هزینه‌های عروسی را تأمین کند.
درآمد ماهانه شما: پس از پرداخت بدهی‌های موجود، مانند وام‌های دانشجویی، هر ماه ۱۰ درصد از درآمد خود را به هزینه‌های عروسی اختصاص دهید. یک سپرده یا یک حساب جداگانه برای هزینه‌های عروسی باز کنید، تا از روی درآمد ماهانه خود همیشه پولی را برای هزینه‌ها پس انداز کنید.
کمک والدین: هرگز فرض نکنید والدین یا سایر عزیزان شما مایل و قادر به کمک به پرداخت هزینه‌های عروسی هستند، اما مطمئناً درخواست از آنها برای کمک ضرری ندارد.

مرحله ۲: هزینه‌های صرف شده خود را پیگیری کنید

یک لیست با سه ستون هزینه ایجاد کنید: تخمین زده شده، اصلاح شده و واقعی. میزان هزینه‌هایی که ممکن است مراسم شما داشته باشد را تخمین بزنید. این کار را می‌توانید در مورد تالار و سالن زیبایی در وب‌ سایت اوریسا انجام دهید. هزینه‌های تخمین زده شده را کم و زیاد کنید و در واقع اصلاح کنید و مبلغ نهایی که توانایی پرداخت آن را دارید را در ستون مبلغ واقعی وارد کنید.
تخمین‌های خود را پس از تماس کسب و کارهای حوزه عروسی تبدیل به اطمینان کنید. از محل برگزاری عروسی یا همان تالار شروع کنید زیرا این بخش بزرگ‌ترین هزینه را برای عروسی دارد و یک عامل اصلی در تعیین تعداد مهمانان است. هنگامی که با مدیران تالارها که شماره تماس آنها در اوریسا موجود است تماس گرفتید، قیمت را از آنها پرس و جو کردید و در هزینه‌ها و بودجه خود آن را بررسی کنید.
یک قسمتی را به نام هزینه‌های مازاد به لیست اضافه کنید که تقریبا ۱۵ درصد از کل بودجه شما برای مواردی خرج می‌شود که احتمالاً در برنامه ریزی آنها را فراموش خواهید کرد یا از قبل آنها را پیش بینی نمی‌کنید. هرگز این پول را بیشتر از حد مجاز خرج نکنید. هر زمان که لازم باشد به آن نیاز خواهید داشت. به ما اعتماد کنید.

مرحله ۳: برای سورپرایزها آماده شوید

تنظیم بودجه عروسی

قبل از اینکه وارد مرحله امضا کردن قرارداد با کسب و کارهای حوزه برگزاری مراسم عروسی مانند تالار، سالن زیبایی و مزون شوید یا شروع به خرید گیف برای عروسی کنید، لیست بودجه خود را با دقت بخوانید، زیرا هزینه‌هایی که در اوایل اندک به نظر می‌رسند، می‌توانند به سرعت هزینه‌ها را افزایش دهند. اگر موردی در بودجه مشخص شده شما جایی ندارد، آن را حذف کنید.
هزینه‌های اضافه کاری: قرارداد اولیه همیشه میزان هزینه را مشخص نمی‌کند و بسته به اینکه زمان چقدر بیشتر صرف شده باشد، باید هزینه اضافه کاری به مواردی مانند عکاسی و تالار پرداخت کنید.
نمایش دیجیتال تصاویر و کلیپ: برخی از عکاسان برای دیدن و اشتراک گذاری عکس‌های شما به صورت آنلاین هزینه مازادی را دریافت می‌کنند.
دعوت نامه: برخی از کارت دعوت‌ها امروزه هزینه بسیار زیادی را برای عروس و دامادها به جا می‌گذارد. برای صرفه جویی، با مهمان‌های خود تماس بگیرید، یا به جای آن خودتان با ذوق و خلاقیت کارت دعوت درست کنید.
برنامه ریزان عروسی: شخصی که برای برنامه ریزی عروسی خود استخدام می‌کنید هزینه‌ای بسیار خواهد داشت. قبل از اینکه با کسی وارد مرحله قرارداد شوید، آگاه شوید که چه هزینه‌ای را باید خرج کنید و آن هزینه را با بودجه خود مقایسه کنید. 

مرحله ۴: با مسئولیت خرج کنید

مهم نیست که چقدر وسوسه شده‌اید که از کارت‌های اعتباری خود برای مراسم عروسی خود هزینه می‌کنید، اما یادتان باشد که زیاده روی نکنید. هرگز برای چیزی که نمی‌توانید ظرف ۳۰ روز هزینه آن را پرداخت کنید، زیر بار بدهی نروید. یعنی، مگر اینکه واجد شرایط خرید باشید که به شما این امکان را می‌دهد تا زمانی که کل مانده خود را در یک بازه زمانی خاص (معمولاً ۱۲ تا ۱۵ ماه) پرداخت کنید، از پرداخت دارای بهره، بهره بگیرید.

تا قبل از انجام هر گونه هزینه، نقشه‌ای را برای انجام این کار تهیه کنید. به عنوان مثال، می‌توانید روی بخشی از هدایای عروسی برای هزینه‌های عروسی حساب کنید و آن را به عنوان یک پس انداز حساب کنید. 

توصیه‌های اوریسا

می‌توانید از هدایای بدست آمده از عروسی برای خرج ماه عسل استفاده کنید و یا هزینه‌های باقی مانده عروسی را پرداخت کنید. اما سعی کنید از زیاده روی در خرج کردن خودداری کنید،که در صورت جمع نشدن پول زیاد دچار بدهی نشوید.

مرحله ۵: راه‌هایی برای پس انداز پیدا کنید

بیشتر از بودجه مشخص شده خرج کردید؟ این ایده‌ها به شما کمک می‌کند تا از زیاده روی در هزینه جلوگیری کنید.


تالار را عوض کنید: تالارهای بسیاری در هر شهر وجود دارد که تمام بودجه‌ها را پوشش می‌دهند، که شما می‌توانید با رزرو آنها عروسی زیبایی را برگزار کنید. ممکن است مجبور شوید میز، صندلی، ظروف چینی، ظروف شیشه‌ای، ظروف نقره، تجهیزات آشپزخانه برای تهیه کننده غذا، حتی دیگر موارد را خودتان در سالن عروسی تغییر و سفارش دهید. قبل از اینکه مرتکب اشتباه در هزینه‌ها شوید، قیمت کل عروسی را تالاری که انتخاب کردید را تخمین بزنید.

لیست مهمان را ویرایش کنید: هر مهمانی که برای دعوت به مراسم خود در لیست قرار می‌دهید، به هزینه‌های خود اضافه خواهید کرد. هرگز برای مراسم خود یک لیست B نداشته باشید و با لیست A نیز بی‌رحمانه رفتار کنید. لزوم به دعوت میهمانی ندارید که حتی سالی یک بار نیز آنها را نمی‌بینید.
خارج از روزهای تعطیل و مناسبت‌ها مراسم بگیرید: عروسی خود را در زمستان برگزار کنید. چهارشنبه یا جمعه و یا حتی روزهای وسط هفته را انتخاب کنید. 
به موقع قراردادها را ببندید: برای پس انداز هزینه در عروسی خیلی زودتر از موعد به دنبال امضا قرارداد با برگزار کنندگان مراسم عروسی باشید. مدیران به محض اینکه متوجه شوند شما دارای عجله هستید، ممکن است جور دیگری با شما وارد معامله شوند.
برگزاری مراسم عقد و عروسی در یک زمان: انجام این کار می‌تواند باعث صرفه جویی در بسیاری از هزینه‌ها و یکی کردن مراسم‌ها شود.
از رزرو گروه موزیک زنده خودداری کنید: افراد بزرگ با نام بزرگ می‌توانند دارای مبلغ پرداختی بالایی باشند در حالی که می‌توان این هزینه را با کارهای دیگر بسیار کاهش داد.

همه موارد کاغذی خود را خودتان سفارش دهید: این به معنای سفارش یا درست کردن دعوت نامه عروسی می‌شود. فناوری باعث شده است که بسیاری از این موارد را به تنهایی در خانه انجام دهید. تازه عروس و دامادها، ​​کاغذ یا مقوای مناسب را انتخاب می‌کنند (بیشتر شرکت‌ها بصورت آنلاین نمونه رایگان ارسال می‌کنند) و سپس طرح خود را روی آن چاپ می‌کند، سپس مونتاژ می‌کنند و در نهایت آنها را ارسال می‌کنند. از انجام این کار توسط خودتان نترسید. فقط انتخاب کنید، سفارش دهید، و خود این کار را جمع کنید.
به جای اینکه برای خود یک آرتیست استخدام کنید و آن را به خانه بیاورید، به سالن زیبایی بروید: هر زمان که آرتیست را برای انجام کارهای مربوط به آرایش و زیبایی به محل عروسی خود یا در خانه بیاورید، هزینه فراتر از آن چیزی می‌شود که به سالن زیبایی می‌روید و آن را از قبل رزرو می‌کنید.

نه به موارد غیر ضروری در مورد تالار عروسی: یکی دیگر از استراتژی‌های مهم چگونگی تنظیم بودجه برای یک عروسی، نه گفتن به موارد پیشنهادی جدید در تالار عروسی است. بر روی آنچه که در روز عروسی با مدیر تالار توافق کردید پایبند باشید و طبق آن برنامه را پیش ببرید. زوج‌ها بعضی اوقات به معنای واقعی کلمه هزاران هزار تومان به بودجه خود اضافه می‌کنند، زیرا به عنوان مثال سفره عقد خود را در روز عروسی دوست نداشتند. یا آنها نمی‌توانند صندلی‌های سالن برای این مراسم را تحمل کنند. بررسی واقعیت: هیچ کس با دقت به صندلی‌ها نگاه نمی‌کند زیرا آنها با وسایل تزیینی چینی، نقره‌ای و شیشه‌ای روی میز آنها زیبایی پیدا می‌کنند. 
تمام این موارد به شما کمک می‌کند تا در هزینه‌ها صرفه جویی کنید و بتوانید یک برنامه مناسب برای تنظیم بودجه عروسی خود تهیه کنید.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید